Przejdź do treści

REGULAMIN CZŁONKA

STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ ONZ W KAMBODŻY 1992 – 1993

DZIAŁ 1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Ilekroć w Regulaminie mowa jest o:

  1. Stowarzyszeniu – to poprzez Stowarzyszenie rozumie się Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993;
  2. Kandydacie na członka – to poprzez Kandydata na członka rozumie się osobę fizyczną lub prawną, która wyraża pisemną wolę przystąpienia lub wspierania Stowarzyszenia;
  3. Uprawnionym Członku Stowarzyszenia – to poprzez Uprawnionego Członka Stowarzyszenia, rozumie się Członków Założycieli Stowarzyszenia, którzy nie utracili członkostwa w Stowarzyszeniu na mocy uchwały Zarządu oraz te osoby, które wstąpiły w szeregi Stowarzyszenia jako Członkowie Zwyczajni na mocy uchwały Zarządu Stowarzyszenia i nie utraciły członkostwa na mocy uchwały Zarządu.

1.1. Zasady postępowania w sprawach członkowskich.

§1

Zasady uzyskiwania i utraty członkostwa w Stowarzyszeniu Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993, a także prawa i obowiązki członków Stowarzyszenia określa Rozdział 3 Statutu Stowarzyszenia.

§2

Sprawy członkowskie winny być realizowane w duchu zaufania, atmosfery koleżeńskości oraz poszanowania interesów każdego członka Stowarzyszenia.

§3

Sprawy członkowskie winny być wyjaśniane w sposób należyty i wyczerpujący z zapewnieniem dostępu do informacji osób zainteresowanych.

§4

Sprawy członkowskie winny być załatwiane bez zbędnej zwłoki, jednakże organy Stowarzyszenia zobowiązane są do podjęcia wszelkich niezbędnych kroków dla dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy.

§5

Członek Stowarzyszenia może w każdym czasie podejmować działania związane z regulacja własnych spraw członkowskich.

§6

Brak reakcji członka na działania organów Stowarzyszenia wobec niego w sprawach członkowskich nie może być podstawą do wystąpień i roszczeń wobec Stowarzyszenia.

§7

Zarząd Stowarzyszenia właściwy dla spraw członkowskich może w każdym czasie podjąć działania przewidziane Statutem oraz regulaminami wewnętrznymi zmierzającymi do załatwienia spraw członkowskich.

§8

Zarząd Stowarzyszenia właściwy dla załatwienia spraw członkowskich może wystąpić do każdego członka Stowarzyszenia o udzielenie informacji lub pomocy w załatwieniu sprawy członkowskiej.

1.2. Właściwość organów w sprawach członkowskich.

§9

Właściwość organów Stowarzyszenia w sprawach członkowskich określa Statut Stowarzyszenia.

§10

Organy Stowarzyszenia samodzielnie przestrzegają swojej właściwości.

§11

W przypadku braku możliwości określenia właściwości lub sporu co do jej treści o właściwości decyduje Zarząd Stowarzyszenia.

1.3. Uchwały organów Stowarzyszenia w sprawach członkowskich.

§12

Zarząd Stowarzyszenia podejmuje uchwały w sprawach członkowskich w formie pisemnej.

§13

Uchwała w sprawach członkowskich winna zawierać co najmniej:

  1. Określenie organu podejmującego uchwałę,
  2. Miejsce i czas podjęcia,
  3. Decyzje w określonej sprawie,
  4. Uzasadnienie uchwały,

§14

W uzasadnieniu organ Stowarzyszenia winien wskazać te przesłanki, które leżą u podstaw decyzji organu w sprawach członkowskich, a w miarę możliwości przytoczyć przykłady i dowody na poparcie swojego stanowiska.

1.4. Pełnomocnicy.

§15

Członek zwyczajny i wspierający Stowarzyszenia może w sprawach członkowskich ustanowić pełnomocnika, chyba że charakter sprawy wymaga jego osobistego działania.

§16

Pełnomocnikiem może być członek zwyczajny Stowarzyszenia posiadający pełna zdolność do czynności prawnych oraz nie pozbawiony praw publicznych, posiadający opłacona bieżąca składkę, nie będący jednocześnie członkiem organu Stowarzyszenia właściwego w sprawach członkowskich.

§17

Pełnomocnictwo winno zostać udzielone na piśmie i przedłożone organowi Stowarzyszenia właściwemu dla spraw członkowskich.

1.5. Korespondencja w sprawach członkowskich.

§18

Organ Stowarzyszenia doręcza korespondencje w sprawach członkowskich za pokwitowaniem przez pocztę lub inne podmioty świadczące usługi kurierskie oraz doręczeniowe, a także przez swoich członków lub przez inne upoważnione osoby.

§19

W przypadku ustanowienia pełnomocnika lub wskazania adresu korespondencyjnego korespondencje w sprawach członkowskich doręcza się za pośrednictwem wskazanych osób.

§20

W przypadku niepodjęcia korespondencji w terminie 14 dni od daty zawiadomienia o nadejściu korespondencji lub odmowy jej przyjęcia, korespondencje dołącza się do dokumentacji członkowskiej ze skutkiem doręczenia na dzień niepodjęcia lub odmowy przyjęcia korespondencji.

DZIAŁ II

SPRAWY CZŁONKOWSKIE

2.1. Przyjęcie

§21

Zarząd Stowarzyszenia przyjmując nowego członka zobowiązany jest udostępnić do wglądu Statut oraz regulaminy i inne akty wewnętrzne obowiązujące

w Stowarzyszeniu w chwili jego przyjęcia.

§22

Zarząd Stowarzyszenia podejmuje uchwałę o przyjęciu do Stowarzyszenia osoby fizycznej, która spełniła warunki określone w Statucie Stowarzyszenia tj., złożyła pisemna deklaracje, oraz przysłała deklarację o zobowiązaniu opłacania składek członkowskich.

§23

Wzór deklaracji członkowskiej został przyjęty uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Nr 3 z dnia 14.04.2018.r.

§24

Zarząd Stowarzyszenia może podjąć uchwałę o odmowie przyjęcia do Stowarzyszenia w przypadku jeśli:

  1. Ubiegający się o przyjęcie został wcześniej wykluczony ze Stowarzyszenia,
  2. Ubiegający się o przyjęcie został wcześniej wykluczony z innej organizacji lub jednostki organizacyjnej krajowej, zagranicznej jak również międzynarodowej, której cele są zbliżone do celów Stowarzyszenia,
  3. Członkostwo w Stowarzyszeniu ubiegającego się ustało w wyniku nieusprawiedliwionego nieopłacenia składek członkowskich,
  4. Istnieją inne przyczyny uzasadniające odmowę przyjęcia do Stowarzyszenia .

§25

W przypadku złożenia przez zainteresowanego odwołania od uchwały o odmowie przyjęcia do Stowarzyszenia, Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia na najbliższym Walnym Zgromadzeniu dokonuje weryfikacji formalnej i merytorycznej złożonego odwołania.

§26

Weryfikacja formalna polega na sprawdzeniu dochowania przez zainteresowanego terminów określonych w Statucie Stowarzyszenia oraz właściwości.

§27

Weryfikacja merytoryczna polega na ustosunkowaniu się organu do zarzutów podnoszonych przez zainteresowanego w odwołaniu. Brak uzasadnienia odwołania nie wstrzymuje jego weryfikacji.

§28

Na podstawie dokonanej weryfikacji Walne Zgromadzenie opracowuje wnioski, które przedkłada wraz z odwołaniem Zarządowi Stowarzyszenia.

2.2. Ustanie członkostwa.

§29

Sąd Koleżeński, którego Zebranie Członków podjęło uchwałę o wykluczeniu członka zobowiązany jest w ciągu 30 dni od powiadomienia przez Zarząd Stowarzyszenia o złożeniu odwołania przez wykluczonego przesłać do Zarządu uchwałę o wykluczeniu wraz z jej uzasadnieniem, wniosek o wykluczenie członka, a także inne dokumenty zgromadzone w związku z rozpatrywaniem sprawy.

§30

Na podstawie odwołania wykluczonego członka oraz dokumentów dostarczonych przez Sąd Koleżeński, Zarząd Stowarzyszenia na najbliższym posiedzeniu dokonuje weryfikacji formalnej i merytorycznej złożonego dowołania.

§31

O przyjętych przez Zarząd Stowarzyszenia wnioskach oraz o terminie posiedzenia Zarządu rozpatrującej jego odwołanie, powiadamia się wykluczonego członka na piśmie  co najmniej z 30 dniowym wyprzedzeniem.

§32

Członek wykluczony biorący udział w posiedzeniu Zarządu rozpatrującej jego odwołanie może wystąpić z wnioskiem o wysłuchanie przed podjęciem decyzji w jego sprawie.

§33

W przypadku uzyskania zgody na wysłuchanie członek wykluczony może wystąpić w trakcie rozpoznawania jego sprawy, w czasie określonym przez Zarząd , zaś składane oświadczenie może dotyczyć wyłącznie jego sprawy.

§34

Członek wykluczony nie może poddawać swojego wystąpienia pod dyskusje, może jednakże odpowiadać na pytania zadawane przez członków Zarządu.

§35

W przypadku nieobecności członka wykluczonego wnoszącego odwołanie na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia rozpatrującym jego odwołanie o wnioskach końcowych członek jest powiadamiany przez Zarząd na piśmie w ciągu 30 dni od daty zakończenia posiedzenia.

2.3. Zawieszenie.

§36

Okres zawieszenia uchwala Zarząd Stowarzyszenia.

§37

O zawieszeniu członka Zarząd Stowarzyszenia zobowiązany jest powiadomić go ciągu 30 dni.

§38

W okresie zawieszenia członek Stowarzyszenia nie może korzystać z przysługujących mu praw.

§39

W okresie zawieszenia członek Stowarzyszenia jest zobowiązany do przestrzegania norm etycznych i zwyczajów członków Stowarzyszenia, a także przestrzegać postanowień statutu Stowarzyszenia , regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.

§40

W okresie zawieszenia członek Stowarzyszenia nie jest zobowiązany do opłacania składki Stowarzyszenia.

§41

W przypadku uwzględnienia odwołania członka i uchylenia uchwały Zarządu Stowarzyszenia o wykluczeniu, członek zobowiązany jest do uiszczenia składek za cały okres zawieszenia w ciągu 30 dni od daty powzięcia informacji o uwzględnieniu odwołania.

§42

Brak opłaty składek za okres zawieszenia w terminie określonym w § poprzedzającym rodzi podstawy do ustania członkostwa określone w § 9 statutu Stowarzyszenia.

§43

W przypadku uwzględnienia odwołania członka i uchylenia uchwały Zarządu Stowarzyszenia o wykluczeniu okres zawieszenia uważa się za niebyły i uwzględnia jako okres przynależności do Stowarzyszenia .

2.4.Wznowienie.

§44

Wznowienie członkostwa następuje w przypadku podjęcia uchwały przez Zarząd Stowarzyszenia.

§45

Do wznowienia członkostwa stosuje się przepisy statutu Stowarzyszenia o przyjęciu do Stowarzyszenia.

2.5. Członek Założyciel Stowarzyszenia

§46

Członek Założyciel jest osobą fizyczną, która doprowadziła do założenia Stowarzyszenia Weteranów Polskiego Kontyngentu Wojskowego Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży 1992-1993 – „Zabujani w Kambodży” i przyjęła Statut Stowarzyszenia uczestnicząc w zebraniu założycielskim w dniu 14.04.2018.

§47

Członek Założyciel jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich postanowień Statutu, ma prawa i obowiązki równe Członkom Zwyczajnym Stowarzyszenia.

§48

Członek założyciel jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji członkowskiej w celach prowadzenia Ewidencji Członków Stowarzyszenia.

§49

Członek Założyciel Stowarzyszenia otrzymuje legitymację członkowską.

§50

Legitymacja jest przyznana i wręczona po wypełnieniu deklaracji członkowskiej przez Członka Założyciela i jednorazowo płatna

§51

Członek Założyciel Stowarzyszenia ma prawo do zakupu krawatu , apaszki i plakietki Stowarzyszenia jest to jednorazowo płatne oraz do noszenia w czasie uroczystości

§52

W przypadku śmierci Członka Założyciela legitymacja członkowska , krawat , apaszka i plakietki nie podlega zwrotowi Stowarzyszeniu

§53

Członek Założyciel Stowarzyszenia, którego członkostwo ustało w wyniku rezygnacji, wykluczenia lub nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek zobowiązany jest złożyć legitymacje członkowską w Zarządzie Stowarzyszenia oraz zaprzestać noszenia krawatu , apaszki i plakietki Stowarzyszenia

§54

Członek Założyciel przy składaniu deklaracji członkowskiej, przy zawiadamianiu o zmianach dotyczących miejsca zamieszkania lub adresu korespondencyjnego, a także na każde wezwanie Zarządu Stowarzyszenia zobowiązany jest złożyć pisemna informacje o zaistniałych zmianach.

2.6. Członek Zwyczajny Stowarzyszenia.

§55

Prawa i obowiązki Członka Zwyczajnego reguluje Statut Stowarzyszenia.

§56

Osoba chcąca ubiegać się o przyjęcie w poczet Członków Stowarzyszenia, składa do Zarządu Stowarzyszenia pisemną deklarację.

§57

Decyzję o przyjęciu nowego Członka podejmuje Zarząd Stowarzyszenia na najbliższym Zebraniu Zarządu w formie uchwały.

§58

Zarząd ma prawo do odrzucenia kandydatury mimo spełnienia wszystkich wymogów formalnych bez podawania przyczyny.

§59

W przypadku odrzucenia kandydatury na Członka Zwyczajnego Stowarzyszenia Zarząd ma prawo zaproponować kandydatowi przystąpienie w poczet Członków Wspierających Stowarzyszenia.

§60

Kandydat jest informowany pisemnie o przyjęciu, bądź nie przyjęciu w poczet Członków Stowarzyszenia, w terminie do czternastu dni od podjęcia uchwały przy pomocy poczty email, bądź poczty tradycyjnej na adres siedziby Stowarzyszenia.

§61

Kandydat, któremu Zarząd odmówił przyjęcia w poczet Członków Stowarzyszenia może w terminie czternastu dni, od daty otrzymania informacji odwołać się do Walnego Zebrania.

W tym celu składa pisemne odwołanie do Zarządu, który ma obowiązek umieścić rozpatrzenie odwołania w porządku obrad następnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.

§62

Walne Zebranie, jako najwyższa władza Stowarzyszenia może zwykłą większością głosów uchylić decyzję Zarządu dotyczącą przyjęcia kandydata w poczet Członków Stowarzyszenia lub utrzymać ją w mocy. Uchwała Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia jest ostateczna i wiążąca.

§63

Kandydat staje się pełnoprawnym Członkiem Stowarzyszenia po otrzymaniu pozytywnej decyzji dotyczącej jego wniosku od Zarządu i opłaceniu pierwszej składki członkowskiej.

§64

Członek Zwyczajny Stowarzyszenia otrzymuje legitymację członkowską.

§65

Legitymacja jest przyznana i wręczona po wypełnieniu deklaracji członkowskiej przez Członka Zwyczajnego i jednorazowo płatna

§66

Członek Zwyczajny Stowarzyszenia ma prawo do zakupu krawatu , apaszki i plakietki Stowarzyszenia jest to jednorazowo płatne oraz do noszenia w czasie uroczystości

§67

W przypadku śmierci Członka Zwyczajnego legitymacja członkowska , krawat , apaszka i plakietki nie podlega zwrotowi Stowarzyszeniu.

§68

Członek Zwyczajny Stowarzyszenia, którego członkostwo ustało w wyniku rezygnacji, wykluczenia lub nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek zobowiązany jest złożyć legitymacje członkowską w Zarządzie Stowarzyszenia oraz zaprzestać noszenia krawatu , apaszki i plakietki Stowarzyszenia

§69

Członek Zwyczajny przy składaniu deklaracji członkowskiej, przy zawiadamianiu o zmianach dotyczących miejsca zamieszkania lub adresu korespondencyjnego, a także na każde wezwanie Zarządu Stowarzyszenia zobowiązany jest złożyć pisemna informacje o zaistniałych zmianach.

2.7. Członek Wspierający.

§70

Członkiem Wspierającym Stowarzyszenia może być:

  1. osoba fizyczna, po złożeniu deklaracji członkowskiej oraz po podjęciu uchwały przez Zarząd Stowarzyszenia;
  2. osoba prawna, instytucja państwowa lub publiczna, po złożeniu deklaracji członkowskiej oraz po podjęciu uchwały przez Zarząd Stowarzyszenia, która zadeklaruje na cele Stowarzyszenia pomoc finansową lub rzeczową lub

w inny sposób przyczynia się do realizacji celów Stowarzyszenia.

§71

Prawa i obowiązki Członka Wspierającego Stowarzyszenia określa Statut Stowarzyszenia.

§ 72

Decyzję o przyjęciu Członka Wspierającego do Stowarzyszenia podejmuje Zarząd w taki sam sposób, jak dla Członka Zwyczajnego, tj zgodnie z art. 2,6 niniejszego Regulaminu.

§73

Osoba prawna, instytucja państwowa lub publiczna działa w Stowarzyszeniu za pośrednictwem swojego przedstawiciela.

§74

Decyzję o przyjęciu w poczet członków wspierających Stowarzyszenia podejmuje Zarząd Stowarzyszenia, do którego ubiegająca się o członkostwo osoba złożyła stosowne oświadczenie woli.

§75

Przyjęcie członka wspierającego odbywa się w sposób uroczysty, odpowiedni do okoliczności oraz zasad funkcjonowania członka wspierającego.

§76

Potwierdzenie przyjęcia członka wspierającego następuje dokumentem tworzonym przez Zarząd Stowarzyszenia, odpowiednio do okoliczności i zasad funkcjonowania członka wspierającego.

2.8. Członek Honorowy.

§77

Członkiem Honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia, która wniosła wkład w rozwój idei i realizację celów statutowych Stowarzyszenia.

§78

Prawa i obowiązki Członka Honorowego Stowarzyszenia określa Statut Stowarzyszenia.

§79

Tytuł członka Honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.

§80

Zasady uzyskiwania i utraty Członkostwa Honorowego w Stowarzyszeniu określa Statut Stowarzyszenia.

§81

Wnioski do Zarządu Stowarzyszenia o nadanie tytułu Członka Honorowego może składać grupa co najmniej 10 członków zwyczajnych Stowarzyszenia posiadających opłaconą bieżącą składkę.

§82

Wnioski winny zawierać wskazanie osoby, której ma być tytuł przyznany oraz uzasadnienie z wykazaniem podstaw do przyznania tytułu, a w szczególności zasług dla Stowarzyszenia.

§83

Członek Honorowy Stowarzyszenia otrzymuje akt nadania tytułu.

§84

Decyzję o przyjęciu w poczet członków wspierających Stowarzyszenia podejmuje Zarząd Stowarzyszenia, do którego ubiegająca się o członkostwo osoba złożyła stosowne oświadczenie woli.

§85

Przyjęcie Członka Honorowego odbywa się w sposób uroczysty, odpowiedni do okoliczności oraz zasad funkcjonowania członka wspierającego.

§86

Potwierdzenie przyjęcia Członka Honorowego następuje dokumentem tworzonym przez Zarząd Stowarzyszenia, odpowiednio do okoliczności i zasad funkcjonowania Członka Honorowego.

DZIAŁ III

ODPOWIEDZIALNOŚĆ CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

§87

Członek Stowarzyszenia, który z winy swej wyrządził Stowarzyszeniu szkodę zobowiązany jest do jej naprawienia.

§88

Za szkodę odpowiedzialny jest nie tylko ten członek Stowarzyszenia, który szkodę wyrządził, ale również ten członek Stowarzyszenia, kto inną osobę do wyrządzenia szkody nakłonił albo był jej pomocny, jak również ten członek Stowarzyszenia, który  świadomie skorzystał z wyrządzonej Stowarzyszeniu szkody.

§89

W przypadku wyrządzenia szkody Stowarzyszeniu, Zarząd Główny zobowiązany jest wystąpić wobec członka Stowarzyszenia, który jest za nią odpowiedzialny z roszczeniem w jej naprawienie.

§90

Członek odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną Stowarzyszeniu, jest wykluczany ze Stowarzyszenia w trybie przewidzianym w Statucie.

DZIAŁ IV

EWIDENCJA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA

§91

Zarząd Stowarzyszenia prowadzi Ewidencję Członków Stowarzyszenia, która zawiera dane podane w deklaracji członkowskiej.

§92

Za prowadzenie Ewidencji Członków odpowiedzialny jest Sekretarz Stowarzyszenia .

§93

Ewidencja Członków Stowarzyszenia przechowywana jest w siedzibie Stowarzyszenia.

DZIAŁ V

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§94

W sprawach przyjęcia Członków nie uregulowane niniejszym Regulaminem rozstrzyga Zarząd Stowarzyszenia zgodnie z postanowieniami Statutu oraz Walnego Zebrania Członków i podejmuje uchwały, o których powiadamia niezwłocznie Członków.

§95

Zmiana niniejszego Regulaminu może nastąpić na wniosek Zarządu lub grupy 1/3 członków Stowarzyszenia.

§96

Przyjęcie zmiany postanowień Regulaminu następuje w formie uchwały przez Zarząd Stowarzyszenia.

§97

Regulamin został uchwalony przez Zarząd Stowarzyszenia w dniu 14.04.2018 r. i wchodzi w życie  z chwilą jego uchwalenia.