Skip to content

ROK 2024

PAMIEĆ O ZMARŁYCH

Paweł SZYPURA Najszczersze Wyrazy Współczucia i Nasze Kondolencje dla Ciebie i całej Rodziny z powodu śmierci żony Małgorzaty składają Koleżanki i Koledzy ze Stowarzyszenia oraz Zarząd.

Żona naszego Kolegi Pawła Małgorzata zmarła dnia 29.11.2024 roku w wieku 52 lat po ciężkiej chorobie.

Dnia 06.12.2024 roku odbędzie się Msza o godz.10.00. w Kościele Garnizonowym, Plac Świętej Katarzyny 14 w Toruniu.
Pogrzeb, Centralny cmentarz komunalny nr. 2 na ul. Grudziądzkiej 129-137 w Toruniu.

***************************

80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024 roku obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne obchody upamiętniające jeden z najważniejszych zrywów wolnościowych w historii Polski miały miejsce w Zielonej Górze, przy obelisku poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Szarych Szeregów. W uroczystym apelu uczestniczyli: nasz kolega Przemysław Żak oraz Wojewoda Lubuski, Wicewojewoda Lubuski, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i organizacji kombatanckich, członkowie rodzin Powstańców oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Podczas ceremonii upamiętniającej heroiczną walkę i ofiary, jakie zostały poniesione w czasie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, oddano hołd poległym Powstańcom oraz wszystkim, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Uroczystości rozpoczął poruszający występ artystyczny zielonogórskich harcerzy, którzy poprzez słowa i muzykę przypomnieli o męstwie i oddaniu młodych ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Dokładnie o godzinie 17:00, w godzinę „W”, rozległ się dźwięk syren alarmowych, symbolizujący moment rozpoczęcia walk w Warszawie. Powagę chwili i hołd poległym podkreślił również Apel Pamięci oraz Salwa Honorowa oddana przez żołnierzy. Wieńce pod obeliskiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Szarych złożyły liczne delegacje Wojska Polskiego i służb mundurowych, przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej w województwie lubuskim, władze samorządu terytorialnego, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz organizacji pozarządowych.

***************************

5-ty Rajd Motocyklowy Weteranów

W ramach 5-tego Rajdu Motocyklowego Weteranów 10-tego czerwca 2024r Bractwo Motocyklowe Zawisza Mazury odwiedziło Pisz. W tym dniu na Piskim rynku można było zapoznać się z ofertą lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz szkół mundurowych, posmakować lokalnej kuchni a także spotkać się w gronie weteranów. 
 Impreza ta także dała sposobność do promocji zbiórki na protezę nogi dla naszego kolegi weterana Dariusza Kukiełki który to wraz z kolegą weteranem Dariuszem Romanowicz czynnie reprezentowali nasze Stowarzyszenie. W spotkaniu także brał udział Piotr Bartnik, syn naszego kolegi, uczestnika misji UNTAC w Kambodży świętej pamięci Krzysztofa Bartnika. 
Nie obyło także się bez publicznych wspomnień i opowieści o naszej misji UNTAC w Kambodży, których głównym animatorem i narratorem był kolega weteran Dariusz Kukiełka. 
 Wszystkie informacje na temat w/w zbiórki pieniężnej znajdują się na naszej stronie internetowej. Serdecznie zachęcam do udziału w zbiórce. 
Z weterańskim pozdrowieniem 
Sławomir Tryjankowski  

***************************

DZIEŃ WETERANA

W dniach 31 maja – 2 czerwca 2024r.,poraz kolejny z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych odbyło się spotkanie naszego Stowarzyszenia w gościnnych progach Hotelu i Restauracji „Kaukaska” w Wolsztynie. 
Tak jak rok wcześniej, tak i w tym roku czekało na naszych weteranów i ich rodziny wiele atrakcji. 
W pierwszym dniu w godzinach wieczornych odbyło sie walne zebranie Stowarzyszenia gdzie został omówiony miniony rok działalności Stowarzyszenia omówiono plany na rok bieżący oraz przyjęto do Stowarzyszenia nowych członków. W czasie zebrania członków Stowarzyszenia członkowie rodzin spędzili miły wieczór w wolsztyńskiej kręgielni. 
Drugiego dnia po śniadaniu wszyscy uczestnicy spotkania udali się autokarem na oficjalne uroczystości zorganizowane w 5 Lubuskim Pułku Artylerii w Sulechowie. 
Uczestnicy uroczystości mieli okazję uczestniczyć w prelekcji psychoterapeutki specjalizującej się w terapii stresu i szeroko pojętej traumy Pani Moniki Chmielewskiej na temat stresu bojowego i radzenia sobie z nim. 
 Po zwiedzeniu sali tradycji nastąpiły oficjalne uroczystości. Po przybyciu Dowódcy pułku Pana płk Stefana Bednarczyka nastąpiło odegranie hymnu państwowego. Dowódca pułku przywitał weteranów i ich bliskich a prezes Mirosław Łajdych podziękował Dowódcy 5Lpa za przyjęcie nas. Pan płk Stefan Bednarczyk wręczył odznaczenia i nagrody rzeczowe naszym weteranom. Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem patrona 5 Pułku Artylerii generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego. 
 Po smacznym obiedzie zaserwowanym na stołówce żołnierskiej uczestnicy uroczystości udali się do parku sprzętu celem zapoznania się ze sprzętem artyleryjskim będącym na wyposażeniu Pułku a także każdy mógł rozłożyć i złożyć różnego typu broń strzelecką będącą na wyposażeniu żołnierzy WP. 
Po interesującej i budującej wizycie w 5 lubuskim Pułku Artylerii wszyscy udali się na zwiedzanie zamku książęcego w Sulechowie gdzie uczestnicy obchodów mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z historii Sulechowa i regionu przekazanych przez przewodnika Marcina Stajkowskiego. 
Po obfitującym w wrażenia i gorącym (dosłownie, pogoda dopisała) dniu wszyscy wrócili do Wolsztyna gdzie wieczorem w restauracji „Kaukaska” rozpoczął się bankiet do którego oprawę muzyczną zorganizował i poprowadził kolega weteran Czesław Modrzejewski. 
Wszyscy doskonale bawili się w rytm „starych” i nowszych przebojów oraz suto zastawionych stołach prawie do białego rana. 
Szczególne podziękowania za okazaną pomoc w zorganizowaniu naszego święta należą się dowództwu 5 Lubuskiego Pułku Artylerii a także personelowi i kierownictwu restauracji i hotelu „Kaukaska” w Wolsztynie gdzie wszyscy uczestnicy czuli się po raz kolejny jak w domu. 
Dziękujemy bardzo i do zobaczenia w przyszłym roku. 

***************************

Pomnik Weteranów Misji Zagranicznych

Dnia 31 maja 2024 roku w Bolesławcu odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika z tablicą poświęconą weteranom Misji Zagranicznych. 
 Inicjatywa upamiętnienia Weteranów Misji Zagranicznych, wyszła od Weterana Misji Pokojowych ONZ ppłk Pawła Jędryczki, obecnego zastępcy D-cy 18 Pułku Artylerii w Nowej Dębie, który jednocześnie jest autorem tablicy pamiątkowej, oraz od członka naszego Stowarzyszenia, Weterana Misji Pokojowych ONZ kolegi Henryka Irskiego . 
 Ppłk Paweł Jędryczka i Henryk Irski pisząc interpelacje do Rady Miasta i Prezydenta Miasta Bolesławca, doprowadzili wspólnie do pozytywnego rozpatrzenia tej szlachetnej inicjatywy. 
 Dzięki staraniom obu kolegów, wydarzenie miało wyjątkową oprawę, na którą składała się kompania honorowa, sztandar jednostki wojskowej, orkiestra wojskowa oraz obecność licznych znamienitych gości. Wśród nich byli Prezydent miasta, Starosta bolesławiecki, Radni, przedstawiciele Armii USA oraz uczestnicy Rajdu Motocyklowego Weteranów. 
 Uroczystość była niezwykle piękna i wzruszająca, stanowiąc wyraz wdzięczności i uznania dla wszystkich weteranów. Wielu z nich wzięło udział w wydarzeniu, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Bolesławca i uczestników ceremonii.
 

***************************

Przyznaniu pośmiertnie medalu „Złota Gwiazda Kambodży”

W dniu 29 maja 2024 roku, podczas posiedzenia Kapituły Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992–1993, podjęto uchwałę nr 20 o przyznaniu pośmiertnie medalu „Złota Gwiazda Kambodży” śp. starszemu chorążemu sztabowemu Piotrowi Krzysztofowi Bartnikowi. 
 Decyzja ta została podjęta na wniosek byłych żołnierzy Zgrupowania Inżynieryjnego w PURSAT: Dariusza Romanowicz, Sławomira Tryjankowskiego oraz Henryka Łazora. 
 Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w dniu 20 sierpnia 2024 na cmentarzu komunalnym w Ełku, gdzie zgromadziła się rodzina zmarłego oraz członkowie Stowarzyszenia. 
 Medal rodzinie śp. Piotra Bartnika przekazali przedstawiciele Stowarzyszenia, Sławomir Tryjankowski oraz Dariusz Romanowicz. Podczas ceremonii na nagrobku Piotra Bartnika tradycyjnie umieszczono pamiątkową tabliczkę Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ, upamiętniającą jego zasługi oraz zaangażowanie w misji pokojowej ONZ w Kambodży w latach 1992–1993.

.

***************************

ŚMINGUS DYNGUS

Misja Pokojowa ONZ w Kambodży 1992-1993 (UNTAC). 
Śmingus Dyngus – KRATIE. 

 Zdjęcia prywatne: Ziemowit STRACHANOWSKI.

.

***************************

WIELKANOC

Najserdeczniejsze życzenia, zdrowych Świąt Wielkanocnych w spokojnej atmosferze domowego ciepła oraz pięknego czasu z bliskimi 

Życzy Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993

.

***************************

ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ KOLEGA, WETERAN I CZŁONEK STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKJOWEJ ONZ W KAMBODŻY 1992-1993

Z sercem pełnym bólu zawiadamiamy, że w dniu 27.03.2024 roku odszedł na WIECZNĄ WARTĘ nasz Kolega Weteran, uczestnik Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993 (UNTAC)
 ś+p ppłk rez. Marek KŁOCZEWSKI. 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się: 
– Msza święta żałobna odprawiona zostanie dnia 3 kwietnia 2024 r. (środa) o godz. 14:00 w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Warszawie ul. Markiewicza 1. 
– Po mszy świętej nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu na Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie. Kwatera F III rząd 14 (urnowy) grób 2 ul. Powązkowska 43/45
Marek KŁOCZEWSKI był nie tylko najbliższą osobą, lecz również bardzo lubianym w naszym gronie Kolegą. Nie możemy wprost uwierzyć, że nie ma Go już wśród nas. 
His death caused a void in the hearts of all who knew him.
Heartfelt condolences to the family and all the relatives of our colleague: 
Zarząd Stowarzyszenia, Koledzy Weterani Misji Pokojowej ONZ
w Kambodży oraz Członkowie Stowarzyszenia.
"You will remain forever in the hearts and memories of those you loved so much." 
 MARKU ODPOCZYWAJ W POKOJU 
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!! 

***************************

PROMOTION OF THE ASSOCIATION OF VETERANS OF THE UN PEACE MISSION IN CAMBODIA 1992-1993

Waldemar RUDNIK, Weteran, Członek Stowarzyszenia jeździ za koło podbiegunowe od 2015 roku na dorsze, które nazywają się SKREI. Dorsze w marcu przypływają z Morza Barentsa na tarło są duże i nieskażone przemysłem. Baza wędkarska mieści się na wyspie REBBENESØYA w pobliżu miasta Tromsø za kołem podbiegunowym i dlatego udało mu się upolować ZORZE POLARNĄ którą jest tam od października do marca. W drodze do tej bazy wędkarskiej mija miasto NARVIK gdzie znajduje się pomnik naszych żołnierzy którzy walczyli w II Wojnie Światowej i zginęli w walce o Narvik w okresie od 9.04.1940 do 8.06 1940.

***************************

SPOTKANIE WETERANÓW WRAZ Z RODZINAMI
W DNIACH 31.05 – 02.06.2024 ROKU 

 WOLSZTYN 2024 

INFORMACJA !!!

Koleżanki i Koledzy informujemy, że zgodnie z DECYZJĄ ZARZĄDU STOWARZYSZENIA NR 07 / 2023 z dnia 28 LISTOPADA 2023 r. spotkanie Weteranów Misji Pokojowej ONZ wraz z rodzinami odbędzie się w dniach 31.05 – 02.06.2024r. w Wolsztynie, Hotel – Restauracja Kaukaska. 
 PROGRAM SPOTKANIA: 
31.05.2024 rok 
– od godz. 15.00 do godz.18.00 – przyjazd Weteranów wraz z rodzinami do m. Wolsztyn restauracji KAUKASKA I zakwaterowanie, 
– godz.18.45 – spotkanie Organizatorów z przybyłymi uczestnikami w celu omówienie przebiegu spotkania w dniu następnym. 
– godz. 20.00 – Walne Zebranie. Osoby nie uczestniczące w zebraniu będą miały zapewnioną atrakcję przez Organizatorów. 
01.06.2024 rok 
Do godz.09.00 – śniadanie Godz. 
09.30 – wyjazd do SULECHOWA gdzie odbędą się główne uroczystości związane z Dniem Weterana w 2024 roku. Szczegółowy plan pobytu w SULECHOWIE zostanie podany w dniu 31.05.2024 w trakcie spotkania z Organizatorami. 
– około godz. 17.00 – Powrót do Hotelu KAUKASKA, 
– godz. 19.00 – Bankiet, 
02.06.2024 rok 
do godz. 10.00 – śniadanie, 
do godz.11.00 – Rozliczenie pokoi, zakończenie spotkania i wyjazd do domów.
 Zapraszamy wszystkich chętnych Członków Stowarzyszenia a także Kolegów Weteranów nie będących członkami Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993 wraz z rodzinami. Ilość miejsc jest ograniczona. 
Dojazd do WOLSZTYNA WE WŁASNYM ZAKRESIE. 
Napoje procentowe we własnym zakresie. 
Strój Weteranów na Walne Zebranie; 
-strój organizacyjny ( biała koszula, krawat organizacyjny, garnitur ), 
Strój na bankiet: 
– Panowie – strój organizacyjny ( biała koszula, krawat organizacyjny, garnitur ), 
– Panie – strój według własnego uznania. 
Strój na wyjazd do SULECHOWA zostanie przekazany w piątek tj.31.05.2024 w trakcie spotkania o godz. 18.45 
KOSZT SPOTKANIA: 
– 2 noclegi – 105 zł x 2 = 210 zł / osoba, 
– bankiet – 170 zł / osoba, 
– kolacja w dniu 31.05.2024 – 55 zł / osoba, 
– obiad w dniu 01.06.2024 – 55 zł / osoba, 
OGÓLNY KOSZT SPOTKANIA 490, 00 zł / OSOBA. 
Koleżanki i Koledzy proszę wpłacać do 10.05.2024 roku na konto: 
Mirosław ŁAJDYCH 
Alior Bank 
38 2490 1044 0000 4202 0033 1603 
w tytule proszę wpisać: WOLSZTYN 2024 imię i nazwisko i ile osób. 
Koleżanki i koledzy proszę o udostępnienie tej informacji. 
Do zobaczenia w WOLSZTYNIE. 
Board of Directors of the Association of Veterans of the United Nations Peace Mission in Cambodia 1992 - 1993

***************************

25-ta ROCZNICA PRZYSTĄPIENIA POLSKI DO NATO

Dnia 12 marca 1999 roku Minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarzowi stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, co formalnie zakończyło proces akcesji Polski do Sojuszu. 
Przez ostatnie 25 lat pozycja Polski w NATO stale rosła. Polska jest solidnym sojusznikiem, aktywnie kształtującym dyskusje i decyzje w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych Sojuszu. Polacy są obecni w strukturach tzw. wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance, na Łotwie i w Rumunii. Na terytorium Polski znajdują się elementy infrastruktury wojskowej NATO, m.in. w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. 
Dzięki regularnym ćwiczeniom z sojuszniczymi państwami, Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne i spełniają standardy NATO. Polska jest również jednym z kilku państw Sojuszu, które wydają ponad 2% PKB na obronność.

***************************

WOMEN'S DAY

Z bukietem róż nie możemy przyjść 
By złożyć Wam życzenia 
Lecz w słowach naszych jest taka myśl 
Niech się spełnią 
Wam marzenia 
Dużo sukcesów oraz radości 
Dużo uśmiechów i spełnienia marzeń 
Moc słodyczy w Dniu Kobiet, 
życzy Wam Zarząd Stowarzyszenia
i Weterani Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993

***************************

DECORATIONS AND AWARDS

STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ ONZ W

KAMBODŻY 1992-1993

Z okazji Dnia Kobiet na wniosek Weteranów i Członków Stowarzyszenia na posiedzeniu nr. 19 w dniu 07.03.2024 roku Kapituła Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 wyróżniła odznaczeniem o charakterze pamiątkowym srebrnym medalem „ GWIAZDA KAMBODŻY” za duży trud i wysiłek włożony w rozwój Stowarzyszenia i bieżącą jego działalność niżej wymienione Koleżanki: 
 – Anna KUCHARSKA-WLAZLAK, 
 – Renata SARAFIŃSKA, 
 – Justyna NOWAKOWSKA, 
 – Kinga CIĘŻYK. 
GRATULACJE !!!

***************************

ZAWODY WĘDKARSKIE 

 ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W

ZAWODACH !!!!!!!!

Od dnia 01.04.2024r. zaczynają się zapisy teamów na zawody. Należy dokonać przelew w kwocie 400zl na konto: 20 9511 0000 2001 0003 8830 0004 w tytule przelewu proszę podać nazwę Teamu oraz imiona i nazwiska oby dwóch startujących a następnie tego samego dnia prosimy o SMS pod numer 664 874 999 również z nazwa Teamu i imionami i nazwiskami startujących. Lista będzie aktualizowana przynajmniej raz w tygodniu. 
Chcieliśmy również poinformować że na dzień zawodów wszystkie osoby muszą mieć wykupione zezwolenie. Zezwolenie można nabyć internetowo na stronie www.pzw.toruń.pl 
Pozdrawiamy Zarząd Koła Wojskowego SĘDZIOWANIE ZA POMOCĄ APLIKACJI XTRAMARLIN 
a) zawody odbywają się na żywej rybie, a ich zgłaszanie odbywa się za pomocą smartfonów i aplikacji sędziowskiej xTraMarlin 
b) każda z drużyn ma obowiązek zapoznać się z systemem działania aplikacji na stronie: www.xtramarlin.pl 
c) zdjęcia ryb na miarkach wykonuje się w poziomie, przykładając rybę prawym bokiem do miarki, tak aby pysk ryby dotykał początku miarki 
d) zdjęcie musi obejmować całą rybę oraz musi być na nim widoczna karta startowa teamu 
e) ryby po zmierzeniu i wykonaniu zdjęcia muszą być niezwłocznie wypuszczone do wody (do chwili otrzymania potwierdzenia zaliczenia ryby na aplikacji przez sędziego ryby przechowujemy w bakistach na żywą rybę bądź w miękkich siatkach z 3 obręczami o średnicy min 40cm). 
REGULAMIN Zawodów Spinningowych z łodzi – Jezioro Trupel w dniu 8.06.2024r. 
I Postanowienia ogólne. 
Organizatorem zawodów jest Koło Wojskowe nr 32 pod patronatem sklepu wędkarskiego „KAMELEON” – Tomasz Mogiłko. 
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993,Gmina Biskupiec. 
 Sponsorzy Główni: Wójt Gminy Biskupiec, Riverfox, Lemigo, JMC, Fach-Styl, Sklep wędkarski Pstrąg, Sklep wędkarski Kameleon, 
II Miejsce i termin zawodów. Zawody odbędą się 08-06-2024r na Jeziorze Trupel. Bazą zawodów jest Plaża Gminna w miejscowości Szwarcenowo gmina Biskupiec Powiat Nowomiejski. Ramowy terminarz : 04.00 – 06.00 – wodowanie, rejestracja zawodników, odbiór i przegląd łodzi i wyposażenia; 06.00 – 6.30 – odprawa sędziowska, przygotowanie do startu; 06.30 – 13.00 – zawody; 13.00 – 14.00 – praca komisji sędziowskiej, wspólny posiłek; 14.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród. 
III Opłata startowa: 400 zł od drużyny, dojazd na koszt startujących. 
IV Postanowienia dotyczące wędkowania. 
1. Zawody będą rozgrywane w kategorii drużynowej parami z łodzi. 
2. W zawodach uczestniczyć mogą osoby posiadające kartę wędkarską oraz zezwolenie do połowu ryb na jeziorze Trupel (PZW Toruń). 
3. Zawody rozgrywane będą metodą spinningową, jako jedno turowe z łódek uczestników, które organizator dopuści do zawodów. Łodzie powinny być zarejestrowane na zasadach ogólnych. Rowery wodne i kajaki nie będą dopuszczone do udziału w zawodach. Zabrania się stosowania trollingu. 
4. Obsada łódek nie może wynosić więcej niż dwóch zawodników. Dopuszcza się start załogi jednoosobowej. 
5. W czasie zawodów dopuszcza się możliwość używania silników spalinowych i elektrycznych . 
6. Dopuszcza się stosowanie echosondy. 
7. Zawodnicy łowią w wyznaczonym przez organizatora akwenie, tj. Jezioro Trupel, organizator zastrzega sobie prawo wyłączenia części akwenu z zawodów. Minimalne odległości pomiędzy łodziami powinny wynosić minimum 50 metrów ale za zgodą zainteresowanych odległość ta może być zmniejszona. 
8. Czas trwania zawodów wynosi 6,5 godzin od momentu startu łodzi do zakończenia zawodów, czyli od godziny 6.30 do godziny 13.00. O godzinie 13.00 wszyscy zawodnicy muszą zakończyć łowienie. O godzinie 13.30 wszystkie ryby muszą być zmierzone i karty startowe zdane. 
9. Dopuszcza się następujące gatunki ryb: szczupak powyżej 50 cm, sandacz powyżej 50 cm, sum powyżej 70 cm, okoń powyżej 20 cm . Zabrania się zabierania ryb innych niż punktowane w trakcie zawodów. 
10. Używane w zawodach wędki i przynęty sztuczne muszą spełniać warunki określone w R.A.P.R. Ze sprzętu pomocniczego zabrania się używania osęki. Każda załoga musi być wyposażona w podbierak. 
11. Nie obowiązują limity ilościowe. 
12. Ryby po zmierzeniu zostają wypuszczone z powrotem do wody. 
13. Obowiązują następujące sygnały: – pierwszy sygnał – oznacza rozpoczęcie zawodów, – drugi sygnał – oznacza zakończenie zawodów. 
14. Zawodnicy łowiący w ramach załogi mogą udzielać sobie wszelkiej pomocy. Dopuszcza się pomoc osób postronnych w sprawach nie związanych z połowem ryb (przekazywanie informacji, wodowanie i załadunek łodzi). 
15. W pozostałych kwestiach zastosowanie ma regulamin sportowego połowu ryb PZW. 
V Punktacja. 
1. Za złowione ryby przyznaje się punkty według zasady: 
– szczupak – 750 pkt. za wymiar ochronny + 50 pkt. za każdy rozpoczęty centymetr powyżej wymiaru; 
– sandacz – 750 pkt. za wymiar ochronny + 50 pkt. za każdy rozpoczęty centymetr powyżej wymiaru; 
– sum – 1000 pkt. za wymiar ochronny + 100 pkt. za każdy rozpoczęty centymetr powyżej wymiaru; 
 – okoń – 100 pkt. za wymiar + 20 pkt. za każdy rozpoczęty centymetr powyżej wymiaru; 
Dolne wymiary punktowane: 
szczupak: 50,1 cm, 
sandacz 50,1, 
sum 70,1, 
okoń: 20,1 cm. 
2. Zawody rozgrywane są w klasyfikacji drużynowej. 
3. Zawodnik otrzymuje punkty karne za przedłożenie sędziemu do miary niewymiarowej ryby w liczbie podwójnej wartości punktowej wymiarowej ryby tj. 1500 pkt. karnych za niewymiarowego szczupaka i sandacza, 2000 pkt. karnych za niewymiarowego suma, 200 pkt. karnych za niewymiarowego okonia. Punkty karne pomniejszają dorobek punktowy zawodnika. Kara będzie stosowana dla ryb o wymiarach o 5mm lub więc mniejszych od wymiaru ochronnego. VI Nagrody: 
Dla pierwszych trzech drużyn puchary, dyplomy i nagrody, od czwartego do dziesiątego miejsca dyplomy nagrody, nagrody za najdłuższego szczupaka, sandacza i okonia, upominki, gadżety oraz losowanie nagród niespodzianek wśród wszystkich uczestników obecnych podczas rozdawania nagród. Przewidziane także pakiety startowe dla wszystkich drużyn. 
VII Protesty i odwołania. 
1. Zawodnik ma prawo złożyć odwołanie do komisji sędziowskiej w przypadku zastrzeżeń odnośnie decyzji sędziego kontrolnego, sprostowania pomyłki w trakcie mierzenia złowionych ryb. Ma także prawo do złożenia wniosku o sprostowanie pomyłki w klasyfikacji stwierdzonej po ogłoszeniu wyników, nie później niż 15 minut od czasu ich ogłoszenia. Odwołania rozpatruje sędzia główny i o powziętej decyzji informuje zainteresowane osoby. 
VIII Zawodnik może zostać zdyskwalifikowany za: 
– stawienie się do zawodów w niepełnej dyspozycji psychofizycznej lub używanie środków zmniejszających tę dyspozycję w czasie trwania zawodów; – za nie sportowe zachowanie się zawodnika w stosunku do organizatora , sędziego czy innych zawodników (po jednokrotnym zwróceniu uwagi przez sędziego); – wcześniejsze rozpoczęcie zawodów lub kontynuowanie łowienia po ich zakończeniu; 
– łowienie metodą „trolling”; 
– nieprzestrzeganie regulaminu zawodów lub ustaleń podjętych podczas odprawy technicznej; 
– łowienie poza granicami sektora; 
– używanie niedozwolonych metod połowu; 
– przekroczenie ustalonego czasu zawodów; 
– samowolne wyjście na brzeg lub podpłynięcie do innej łodzi oprócz łodzi sędziowskiej w czasie trwania zawodów; 
– przedłożenie komisji sędziowskiej ryby pod ochroną; 
– używanie osęki do „lądowania” ryb; 
– używanie żywej lub martwej ryby jako przynęty; 
– używanie sprzętu i przynęt niezgodnych z przepisami; 
– za wszelkiego rodzaju próby oszustwa mające na celu uzyskanie korzyści punktowych np. celowa deformacja ryby, wielokrotne przedstawienie tej samej ryby do punktacji itp.; 
– przedłożenie komisji sędziowskiej ryby złowionej w innym miejscu niż sektor zawodów lub w innym czasie niż czas trwania zawodów; – za brak lub niewłaściwy sprzęt ratunkowy oraz pomocniczy. 
IX Postanowienia końcowe. 
W dwa dni poprzedzające zawody tj. 06.06.2024 i 07.06.2024 wprowadza się zakaz wędkowania na Jeziorze Trupel dla zawodników startujących w zawodach. 1. Każdy uczestnik zawodów obligatoryjnie musi być wyposażony w sprzęt zapewniający bezpieczeństwo na wodzie (kamizelka asekuracyjna, ratunkowa lub koło). Organizator zastrzega sobie prawo do przejrzenia łodzi przed rozpoczęciem zawodów. 
2. W czasie trwania zawodów w sytuacjach wyjątkowych dopuszcza się zejście na ląd po uprzednim powiadomieniu sędziego i uzyskaniu jego zgody. Załoga może zejść tylko w miejscu wyznaczonym przez sędziego. 
3. Organizator zastrzega sobie prawo do opóźnienia godziny startu, przerwania zawodów i do wcześniejszego zakończenia zawodów oraz do przeniesienia zawodów na inny termin w przypadku nagłej zmiany warunków atmosferycznych, uniemożliwiających bezpieczny połów ryb. 
X Informacje organizacyjne. 
Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo zawodników podczas ww. imprezy ani za ich mienie. 
1.Obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu przed i w trakcie zawodów. Drużyny startujące w zawodach mają obowiązek posiadania dwóch kamizelek lub kół ratunkowych. Drużyny maja obowiązek pływania na sprawnych i bezpiecznych łódkach i silnikach. 
2.Organizator nie przewiduje możliwości udziału w imprezie drużyny bez własnej łodzi. 
3.Prawo startu w zawodach mają wszyscy posiadający kartę wędkarską i opłacone zezwolenie na jez. Trupel na dzień 08.06.2024 r. 
4.Zawody organizowane są na żywej rybie i po zmierzeniu przez sędziego ryby należy wypuścić. 
5.Organizatorem zawodów jest Koło Wojskowe nr32 
6. Bazą zawodów jest plaża gminna Szwarcenowo. W tym miejscu odbywa się także wodowanie łodzi, odprawa techniczna, start i zakończenie zawodów oraz wręczenie nagród. Parking zlokalizowany jest na terenie szkoły. Dopuszcza się także wodowanie łodzi i parkowanie w innych miejscach w wedle własnego uznania. 
7. Ze względu na dużą ilość startujących drużyn prosimy wszystkich uczestników o jak najwcześniejszy przyjazd i slipowanie łodzi oraz parkowanie aut dla sprawnego i punktualnego startu zawodów. Możliwy jest wcześniejszy przyjazd i wodowanie łodzi przed godzina 4.00. 
8. Wszystkie drużyny prosimy o sprawdzenie czy ich drużyna i poprawne nazwiska są umieszczone na liście startowej prowadzonej na naszym FB. 
9. Ilość miejsc może być ograniczona i o prawie startu decyduje kolejność zgłoszeń. 
10. Wszelkie dodatkowe informacje organizacyjne Piotr Piotrowicz pod, Tel. 609 162 382 
W przypadku konieczności dokonania zmian organizacyjnych, kolejny komunikat ukaże się w dniu 01.06.2024 na naszej stronie na FB. 
Zawodnicy przystępując do zawodów akceptują wszystkie zapisy niniejszego regulaminu. 
Serdecznie zapraszamy! Zarząd Koła Wojskowego nr32 
 Wójt Gminy Biskupiec Sklep Wędkarski Kameleon – Tomasz Mogiłko 

***************************

KONKURS PLASTYCZNY NA PROJEKT GRAFICZNY MASKOTKI STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ ONZ W KAMBODŻY 1992-1993
I NAZWY (IMIENIA) DLA WYŻEJ WYMIENIONEJ MASKOTKI

ZARZĄD STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ
ONZ W KAMBODŻY 1992 – 1993 w dnia 20 luty 2024r. na posiedzeniu nr. 4 podjął Decyzję nr. 13 / 2024 w sprawie organizacji konkursu plastycznego na projekt maskotki i jej nadania nazwy (imienia), która będzie symbolem Stowarzyszenia. Do udziału w konkursie zgłaszać się mogą wszyscy, uczniowie szkół, weterani i ich rodziny z Polski i za granicy RP oraz sympatycy stowarzyszenia.
Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszego projektu maskotki i jej imienia, która będzie symbolem Stowarzyszenia.
Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie.
Dokumenty do pobrania poniżej.

 

***************************

POMOC DLA WETERANA DARIUSZA

Koleżanki i Koledzy w dniu 20.02.2024 roku na podstawie pisemnej prośby o wznowienie pomocy Weterana Stowarzyszenia Dariusza KUKIEŁKĘ Zarząd Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 przyjął jednogłośnie na posiedzeniu/wideokonferencji nr 4 / 2024 Decyzję nr. 12 / 2024 w sprawie pomocy dla Weterana st. chor. sztab. rez. Dariusza KUKIEŁKA – pomoc w zebraniu funduszy i zakupie protezy nogi prawej (drugi etap).
Decyzja została podjęta zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia a mianowicie. 
Rozdział 2 paragraf 5 punkt 1 podpunkt 11
„ Pomoc materialna weteranom misji UNTAC znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej w szczególności poprzez : organizowanie pomocy finansowej w postaci dobrowolnych datków, kwest bądź przekazywania środków zebranych na imprezach charytatywnych, bądź w inny sposób.” 
Dariusz KUKIEŁKA jest członkiem naszego Stowarzyszenia. Uczestniczył w dwóch Misjach Pokojowych ONZ w KAMBODŻY (UNTAC) i LIBANIE (UNIFIL). 
Po długotrwałej przebytej chorobie,14- tu operacjach i reoperacjach, 15 operacja zakończyła się amputacją prawej nogi.
Koleżanki i Koledzy od dnia dzisiejszego możecie wspomóc naszego Kolegę Weterana Dariusza KIEKŁKA. 
Eager individuals, schools and institutions can make donations to the Association's account necessarily with the title: 
„DARIUSZ KUKIEŁKA – PROTEZA”
Oto numer konta; 
PKO BANK 
PKW VETERANS ASSOCIATION OF THE UN INTERIM ADMINISTRATION IN CAMBODIA. 
43 1020 4867 0000 1102 0163 5424 
BIC (Swift) code: BPKOPLPW 
Koleżanki i Koledzy jeśli chcielibyście w jakiś sposób wspólnie z nami Weteranami i Członkami Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 wesprzeć i dołożyć swoją cegiełkę serdecznie zapraszamy i dziękujemy z całego serca.
Uzbierane środki finansowe zostaną przekazane producentowi protezy po uprzedniej konsultacji z nimi i Dariuszem KUKIEŁKA.
Zarząd Stowarzyszenia zobowiązuje się aby raz w miesiącu podawać informację o zebranej kwocie na stronie FB Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993. 
ZACZYNAMY OD DNIA 01.03.2024 ROKU. 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY O OKAZANIE DOBREGO SERCA.
PROSIMY O UDOSTĘPNIANIE !!!!!!!!!!!!!

***************************

REMEMBRANCE OF VETERANS

Dnia 11.02.2024 roku w imieniu Weteranów i członków Stowarzyszenia delegacja w składzie: 
- Dariusz ROMANOWICZ, 
– Henryk ŁAZOR, 
– Sławomir TRYJANKOWSKI, 
- Mirosław ŁAJDYCH 
 odwiedzili groby naszych Kolegów Weteranów o którym pamiętamy cały czas 
 – Śp. ppłk. Krzysztofa CHRZANOWSKIEGO 
 – Śp. st. chor. sztab. Piotra Krzysztofa BARTNIKA 
Delegacja zapaliła Światełko Pamięci na grobach Weteranów i złożyła wiązanki. 
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!!!!! 

 SPOCZYWAJCIE W SPOKOJU KOLEDZY WETERANI.

***************************

POLIGON ŚWIDRY KOŁO GIŻYCKA – OFF ROAD

Dnia 10.02.2024 roku korzystając z okazji, że byliśmy w Ełku w godzinach popołudniowych dzięki Darkowi ROMANOWICZOWI udaliśmy się OFF ROAD na poligon ŚWIDRY koło GIŻYCKA.
Organizatorom OFF ROAD była Grupa Azymut z Giżycka. 

***************************

ODZNACZENIA I WYRÓŻNIENIA STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ ONZ W KAMBODŻY 1992-1993

Dnia 10 lutego 2024 r w Centrum Edukacji Mundurowej Ełk odbyło się uroczyste wręczenie złotego medalu „ GWIAZDA KAMBODŻY” Dariuszowi KUKIEŁCE przyznanego przez Kapitułę medalu decyzją nr 16 z dnia 27 maja 2022 roku z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i przypadającej w 2022 roku 30 – tej rocznicy rozpoczęcia Misji Pokojowej w Kambodży przez żołnierzy i pracowników cywilnych wojska Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 i ich członków oraz za duży wkład pracy w Stowarzyszeniu i wzorowo wykonywanie obowiązków w trakcie Misji Pokojowej ONZ – UNTAC w Kambodży. 
 W uroczystości uczestniczył ppłk. Paweł SUPIŃSKI, Pani Dyrektor CEM-u Agnieszka PASKO, syn Dariusza KUKIEŁKI – Paweł, Sławomir TRYJANKOWSKI, Henryk ŁAZOR i Prezes Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993 – Mirosław ŁAJDYCH. 
 Tego dnia Prezes Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992-1993 Pan Mirosław ŁAJDYCH wręczył w imieniu Stowarzyszenia również nagrody rzeczowe. Dziękujemy za zorganizowanie uroczystości Pani Dyrektor CEM-u Agnieszce PASKO i za przybycie ppłk. Pawłowi Skupińskiemu oraz Pawłowi synowi Dariusza KUKIEŁKI. 
Wszystkim Wyróżnionym i Odznaczonym składamy 
 SERDECZNE GRATULACJE !!!

***************************

MEDALE PAMIĄTKOWE MISJI POKOJOWYCH ONZ

Dnia 20.01.2024 na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 w Wolsztynie podjęto Decyzję nr.3 / 2024 w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego i nadaniu jego nazwy. 
Nazwa Medalu Pamiątkowego – GWIAZDA JUGOSŁAWII ( UNPROFOR ) 
Medal projektu Dariusza OWCZARSKIEGO 
Wizualizacja 3D
Dnia 20.01.2024 na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 w Wolsztynie podjęto Decyzję nr.4 / 2024 w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego i nadaniu jego nazwy. 
Nazwa Medalu Pamiątkowego – GWIAZDA NAMIBII ( UNTAG ). 
Medal projektu Dariusza OWCZARSKIEGO
Wizualizacja 3D
Dnia 20.01.2024 na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 w Wolsztynie podjęto Decyzję nr.2 / 2024 w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego i nadaniu jego nazwy. 
Nazwa Medalu Pamiątkowego – GWIAZDA LIBANU ( UNIFIL). 
Medal projektu Dariusza OWCZARSKIEGO
Wizualizacja 3D
Dnia 20.01.2024 na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 w Wolsztynie podjęto Decyzję nr.1 / 2024 w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego i nadaniu jego nazwy. 
Nazwa Medalu Pamiątkowego – GWIAZDA EGIPTU ( UNEF II). 
Medal projektu Dariusza OWCZARSKIEGO 
Wizualizacja 3D
Dnia 20.01.2024 na posiedzeniu Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1992 – 1993 w Wolsztynie podjęto Decyzję nr.8 / 2024 w sprawie ustanowienia Medalu Pamiątkowego i nadaniu jego nazwy. 
Nazwa Medalu Pamiątkowego – GWIAZDA SYRII ( UNDOF). 
Medal projektu Dariusza OWCZARSKIEGO 
Wizualizacja 3D 
Medale będą przyznawane przez Kapitułę zatwierdzoną przez Zarząd Stowarzyszenia dla uczestników Misji ONZ w SYRII dla polskich i zagranicznych Weteranów.
Szczegóły przyznawania medalu zaprezentowana zostanie w późniejszym terminie.

***************************

ZEBRANIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA WETERANÓW MISJI POKOJOWEJ ONZ W KAMBODŻY 1992-1993 WOLSZTYN

Dnia 20.01.2024 roku odbyło się spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Misji Pokojowej ONZ w Kambodży 1982-1993. Spotkanie odbyło się w Restauracji KAUKASKA w Wolsztynie. Uczestniczyli w spotkaniu: 
– Prezes Stowarzyszenia – Mirosław ŁAJDYCH, 
– Wiceprezes Stowarzyszenia – Czesław SZYMKÓW, 
– Sekretarz Stowarzyszenia – Piotr BUŚKO, 
– Członek Zarządu – Wojciech FLEGER, 
– Członek Zarządu Do Spraw Międzynarodowych – Sławomir TRYJANKOWSKI – połączenie wideo, 
i Członek Honorowy – Adam CHOROSZY. 
Tematem spotkania było rozliczenie działalności Zarządu za 2023 rok, zakres prac w 2024 roku, omawiano także program spotkania Weteranów z rodzinami w dniach 31.05 – 02.06.2024 i wiele wiele innych spraw. Zarząd uchwalone decyzje poda w późniejszym terminie.